Andere verdeling budgetten sociaal domein
Het budget voor maatschappelijke opvang en vrouwenopvang wordt in tegenstelling tot eerdere afspraken voor de helft historisch verdeeld en voor de andere helft aan de hand van het historische verdeelmodel. Dat heeft gemeentekoepel VNG bekend gemaakt na bestuurlijk overleg met het rijk.
Het budget voor maatschappelijke opvang en vrouwenopvang wordt in tegenstelling tot eerdere afspraken voor de helft historisch verdeeld en voor de andere helft aan de hand van het objectieve verdeelmodel. Het budget van 1,2 miljoen euro voor mannelijke slachtoffers van huiselijk geweld wordt volgend jaar niet alleen meer alleen toegevoegd aan de uitkeringen van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht. Ook Tilburg en Zwolle krijgen in 2017 een deel van het geld.
Toekomst Beschermd Wonen
Dat heeft de VNG bekend gemaakt na bestuurlijk overleg met het rijk.Het budget voor Beschermd Wonen wordt in ieder geval ook in 2017 op basis van het dit jaar ingevoerde historische verdeelmodel over gemeenten verdeeld. Reden om het verdeelmodel nog niet op de schop te nemen, is het advies van de commissie Dannenberg over de toekomst van Beschermd Wonen, en de keuzes die daaruit voortvloeien. Het idee is op Beschermd Wonen te transformeren naar ‘beschermd thuis’. Het moet de verantwoordelijkheid worden van alle gemeenten en niet, zoals sinds 1 januari 2015, die van de 43 centrumgemeenten. De 1,4 miljard euro die nu wordt besteed aan de zorg en ondersteuning van 30.000 zeer kwetsbare mensen moet via een nog te ontwikkelen objectief verdeelmodel, via het Wmo-budget, bij alle gemeenten terechtkomen.
Bevriezing budget
Voor de Maatschappelijke Opvang komen de afspreken neer op bevriezing van het budget, tot dat meer duidelijkheid is over de gevolgen van de veranderingen rond Beschermd Wonen. Voor de Vrouwenopvang zijn de bestuurlijke afspraken een eerste stap naar een objectieve verdeling per 2017, zonder uitname voor dit doel voor specifieke gemeenten of instellingen. In de septembercirculaire wordt duidelijk hoe de verdeling er vanaf 2018 gaat uitzien.
Huiselijk geweld
Dit jaar kregen Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam ieder drie ton voor de opvang van mannelijke slachtoffers van huiselijk geweld. Besloten is de opvang beter over het land te verspreiden. Daarom krijgen ook Tilburg en Zwolle volgend jaar een deel uit de ruif.
Over het door-decentraliseren van Beschermd Wonen van 43 naar 390 gemeenten moet nog besluitvorming plaatsvinden. Of dat daadwerkelijk gaat gebeuren, en zo ja, op welke wijze, is op dit moment niet bekend.