AbvaKabo: hogere lonen door minder externen
Minder externen biedt ruimte voor de looneis van de AbvaKabo in de onderhandelingen over de cao voor 190.000 gemeenteambtenaren. Dat zegt Ruud Kuin, de landelijk cao-onderhandelaar van de bond. De bond roept haar leden op te melden ‘hoeveel dure externe krachten er bij gemeenten rondlopen’. De onderhandelingen zitten vast op de looneis van de vakbond. Op 30 september worden de onderhandelingen voortgezet.
‘Als we het aantal externen met een paar procent kunnen verminderen, hebben we de financiering voor de cao rond’, zegt Kuin in een persverklaring. Ingehuurde werknemers kosten volgens de vakbond soms ‘wel twee tot drie keer zoveel als “gewone” ambtenaren. Dat lijkt ten koste te gaan van de vaste medewerkers in dienst van gemeenten (...).’ De AbvaKabo heeft bij de VNG een looneis van 1,5 procent op tafel gelegd. In maart eiste de AbvaKabo nog een loonsverhoging van 3,5 procent.
Nullijn
Het College voor Arbeidszaken, de werkgeversdelegatie, stelt dat er geen ruimte is voor structurele verbetering van de lonen en wil bovendien eerst het totale pakket van afspraken overzien alvorens te spreken over loonontwikkeling. Het kabinet wil de nullijn hanteren. De VNG onthoudt zich van commentaar op de oproep van de AbvaKabo om het aantal externen terug te dringen. De organisatie zegt geen idee te hebben hoeveel externen er werkzaam zijn bij gemeenten.
En dan volgt hier een discussie over wel/geen externen? Doe ik ook even mee:
Ja, externen kosten 3x zoveel (hier was in maart het budget voor externen al op) Ja, externen worden ingehuurd omdat hier geen personeel te krijgen is, maar ook omdat de organisatie geen vertrouwen heeft in eigen mensen. Ja, externen zetten orde op zaken, rouwdouwen als gekken door de organisatie en laten vervolgens een hoop ellende en onafgemaakte zaken achter. Ongehoord.
Laten we ons aan het onderwerp houden: er moet een nieuwe CAO komen en er ligt een looneis.
Het is absoluut niet op z'n plaats de bonden de zwarte piet toe te spelen. In het verleden heeft de bond ontzettend veel bereikt en daar hebben ook niet-leden van meegeprofiteert zonder morren. De werkgeversorganisaties zij het die steeds harder worden en steeds meer verlangen voor minder geld of andere inspanning. Over flexibiliteit gesproken.