Parkeerboete in de Berichtenbox moet je zelf opmerken
Geen e-mailnotificatie ontvangen van de Berichtenbox van Mijn Overheid? Je eigen verantwoordelijkheid, oordeelt de rechtbank.
Een Amsterdammer heeft een beroep verloren dat hij had ingesteld tegen een parkeerboete in de Berichtenbox van MijnOverheid. Hij vond dat hij onterecht een aanmaning had ontvangen voor het niet betalen van de boete, omdat het bericht hem nooit had bereikt.
Geen e-mailnotificatie
Volgens de man bleek niet dat de parkeerboete in de digitale berichtenbox van MijnOverheid was geplaatst. Hij had geen e-mailnotificatie of een andere melding ontvangen. Hij vindt dat er niet van hem kan worden verwacht ‘dat hij elke dag inlogt’ om in de gaten te houden of er nieuwe berichten zijn. Een ander punt in zijn verweer is dat niet duidelijk is of de Berichtenbox met terugwerkende kracht kan worden aangepast.
Uit de verzendadministratie van de gemeente blijkt dat de man had aangegeven dat hij elektronisch bereikbaar is en dat de boete in zijn berichtenbox is geplaatst. Als iemand heeft kenbaar gemaakt dat hij elektronisch bereikbaar is, dan mag een bestuursorgaan een bericht elektronisch verzenden (artikel 2:14 eerste lid van de Awb). Daarmee is het besluit op de juiste manier kenbaar gemaakt en dus mocht de gemeente ook een aanmaning versturen toen de termijn was verstreken.
De rechtbank oordeelt dat de heffingsambtenaar voldoende aannemelijk heeft gemaakt dat de parkeerboete is toegezonden. Dat de eiser geen e-mailnotificatie heeft ontvangen, is niet van invloed op het tijdstip van de bekendmaking. Het is de verantwoordelijkheid van de man zelf om zijn berichtenbox te controleren op nieuwe berichten of de e-mailnotificatie aan te zetten.
Het is de verantwoordelijkheid van de man zelf om zijn berichtenbox te controleren op nieuwe berichten of de e-mailnotificatie aan te zetten.
Geen e-mailadres
Het komt vaker voor dat mensen een aanmaning aanvechten omdat ze een parkeerboete in de Berichtenbox hebben gemist. In november 2024 kwam de Rechtbank Rotterdam in een hoger beroep tot eenzelfde uitspraak. De vrouw die het hoger beroep aanspande, klaagde dat ze geen e-mailnotificatie had ontvangen van haar parkeerboetes. De gemeente gaf daarop aan dat alleen zijzelf deze kan aanzetten en dat de ambtenaar niet kan zien of de service aanstaat en of een e-mailnotificatie aan de ontvanger is afgeleverd.
Er zijn nu 11 miljoen actieve MijnOverheid-accounts. Elke Nederlander van 14 jaar of ouder krijgt een account op MijnOverheid. Bij het activeren van het account kun je een e-mailadres opgeven en e-mailnotificaties aanzetten voor de Berichtenbox. Dat doet niet iedereen. In februari stuurde Logius, de beheerder van MijnOverheid, een brief naar ongeveer 900.000 MijnOverheid-gebruikers die geen e-mailadres hebben opgegeven.
450.000 mensen ontvangen geen meldingen
Desgevraagd laat Logius weten dat ongeveer 450.000 gebruikers de voorkeur voor e-mailnotificaties op 'uit' hebben gezet, net zoals de Amsterdammer en de Rotterdamse die naar de rechter stapten. Als iemand geen e-mailmeldingen wil ontvangen, krijgt diegene eenmalig een banner te zien met een waarschuwing dat er daardoor mogelijk belangrijke berichten worden gemist (en dat het uitzetten van de notificaties geen voordeel oplevert omdat je je er niet op kunt beroepen).
Logius neemt regelmatig maatregelen om te voorkomen dat berichten in de Berichtenbox ongelezen blijven. Zo willen gemeenten en andere boete-uitdelers graag kunnen zien of een bericht is gelezen, zodat ze de ontvanger eventueel op het bericht kunnen wijzen. Deze functie staat op de planning.
Logius houdt bij of e-mailberichten meermaals 'bouncen'. In dat geval ontvangt de gebruiker een brief om het contact te herstellen. Iedere gebruiker krijgt daarnaast ieder half jaar de vraag of het e-mailadres nog klopt.
Plaats als eerste een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.