Zeeburg wijzigt beleid niet om witte vlucht
Dat sommige bewoners de wijk IJburg verlaten uit onvrede over het mengen van witte en zwarte scholen is voor het Amsterdamse stadsdeel Zeeburg geen reden om het beleid te wijzigen.
Proef
De raad zal – naar verwacht wordt - vasthouden aan de lopende proef om witte en zwarte scholen tegen te gaan. Dat stelt deelraadslid Bert Pots namens de PvdA-fractie in de deelraad. De PvdA is de grootste partij. Pots reageert op berichtgeving dat met name hoog opgeleide inwoners van IJburg naar elders verhuizen omdat hun kinderen niet naar de school van keuze mogen.
Kleurrijke school
Onder de naam ‘Kleurrijke Basisschool’ loopt er sinds 2007 op IJburg een pilot-project om segregatie in het basisonderwijs te voorkomen. Ouders mogen een voorkeur opgegeven voor een bepaalde school, maar het kan zijn dat hun kind ergens anders wordt geplaatst.
Witte vlucht
Makelaars in de hoofdstad melden dat sommige ouders hier zo boos over zijn dat ze hun huis te koop zetten en vertrekken. Pots kent de verhalen, maar ziet geen reden tot een beleidswijziging. ‘Het algemeen belang van de stad is dat de scholen een afspiegeling zijn van de wijk waarin ze staan. Soms worden kinderen hierom geweigerd. Dat is zuur, maar anders valt een scheiding in zwarte en witte scholen niet te vermijden’.
Vrijheid van verhuizen
Maar de vrijheid van onderwijs dan? ‘De pilot loopt, we gaan het later evalueren en waarschijnlijk uitrollen door de hele stad. Mensen die het er niet mee eens mogen vertrekken. Er komen wel andere hoogopgeleide mensen voor in de plaats. We hebben niet alleen vrijheid van onderwijs, we kennen ook vrijheid van verhuizen’.
Een keuze voor een school maak je, als het goed is bewust. Dat iemand vanwege een ideologie die keuze ongeldig verklaart, is te veel overheidsbemoeienis.
Dit onzalige plan zal geen goed doen aan begrip voor 'buitenlanders' -en zal worden gezien als voortrekken, of de "weg met ons" mentaliteit.
Is nadenken echt zo moeilijk in de Amsterdamse gemeenteraad?