Advertentie

Meeste ongeldige stemmen in grote steden

In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag werden de meeste ongeldige en blanco stemmen uitgebracht.

13 september 2012

De steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn de plaatsen waar het grootste percentage ongeldige en blanco stemmen werd uitgebracht. Dat blijkt uit een analyse van het ANP. Met bijna alle stemmen geteld komt het totaal van ongeldige en blanco stemmen dat is uitgebracht bij de verkiezingen van woensdag op ruim 35.000 uit.

Rotterdam kampioen
Rotterdam is de kampioen van 2012 met 0,74 procent ongeldige en blanco stemmen. Dat is iets meer dan in 2010, toen er 0,6 procent van de stemmen ongeldig was. Amsterdam volgt met 0,7 procent van de stemmen ongeldig, Den Haag met 0,64 procent. De hoofdstad van het land had wel het hoogste absolute aantal ongeldige of blanco stemmen, namelijk 2605.


Vertienvoudiging
Andere gemeenten met een opvallend hoog percentage ongeldige en blanco stemmen zijn Schiermonnikoog, Heerlen, Gulpen-Wittem, Rijswijk, Delft en Nuth. In de gemeenten De Ronde Venen, Het Bildt en de Utrechtse Heuvelrug lag het percentage het laagst. In de gemeenten Bellingwedde, Vlieland, Schiermonnikoog en Hattem nam het percentage ongeldige en blanco stemmen op het totaal het hardst toe. In Bellingwedde vertienvoudigde het aantal bijna.

Daling aanta ongeldige stemmen 

Het percentage ongeldige stemmen daalde ook in een aantal plaatsen. In Venlo en Den Haag was die daling het grootst, namelijk 0,27 procent minder. Dat is opvallend, omdat de Hofstad nog wel degelijk in de top 3 staat met een hoog percentage ongeldige en blanco stemmen. Ook in Albrandswaard, Marum en Alblasserdam daalde het percentage ongeldige en blanco stemmen fors.

Reacties: 3

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

M.meertens / Gemeenteraadslid
Geachte redactie, Ik ben het eens met de vorige reactie, echter , bij de vorige verkiezingen was het aantal ongeldige stemmen 18.147- de blanco stemmen 8,869. Een blanco stem is een uitgebrachte stem. Ongeldige stemmen zijn een aanfluiting van het democratisch stemproces en kunnen alleen omdat we nog steeds gedwongen worden het rode potlood te gebruiken. Met elektronische stemsystemen is ongeldig stemmen onmogelijk. Nieuwe generatie is veilig en accuraat.

Ben heel benieuwd naar juiste aantallen van het een en ander uitgesplitst. Ik denk dat we uitkomen op een steeds zwaarder wegend argument om het stemmen met het rode potlood naar de plek te verwijzen waar het thuishoort: in de prullenbak, en bv een systeem als het Verbeterd Papierstemmen in te v oeren: dan telt tenminste iedere stem!
Anoniem
Vreemd dat blanco- en ongeldige stemmen gewoon op één hoop worden geveegd. Er is toch een duidelijk verschil...
Jan
Geachte redactie, mag ik vragen om een iets meer zorgvuldigheid door de blanco stemmen niet domweg opgeteld met de ongeldige stemmen te vermelden. Er is een enorm verschil tussen een stem die, door omstandigheden, ongeldig is en een, volkomen geldige, blanco uitgebrachte stem. Mocht u er zelf niet meer duidelijk in kunnen geven, doe dan even als kritische redactie een verzoekje naar het ANP....
Advertentie