Advertentie
ruimte en milieu / Nieuws

Geen pekel maar rioolwater tegen gladheid Rotterdam

Gemeente kijkt of proef met asfaltverwarming mogelijk is, als alternatief voor strooizout.

15 maart 2013

Rotterdam wil rioolwater gebruiken om wegdekken ijsvrij te houden. De gemeente onderzoekt of een proef kan worden gedaan met door rioolwater verwarmd wegdek. De methode zou het gebruik van strooizout kunnen verminderen.

Asfaltverwarming door grondwater

In antwoord op schriftelijke vragen aan GroenLinks laat het college weten dat het met diverse partijen in gesprek is over de haalbaarheid van een proef. Dit voorjaar wil de gemeente daarover duidelijkheid geven. GroenLinks is blij met dit initiatief. De partij had gevraagd naar de mogelijkheden van ‘asfaltverwarming’ door middel van grondwater, dat door leidingen in het wegdek loopt. ‘Maar min of meer parallel was het college zelf al aan het kijken naar een experiment met rioolwater. Ik ben blij dat de gemeente open staat voor dit soort milieuvriendelijke alternatieven’, zegt raadslid Judith Bokhove.

Zout slecht voor plant, dier en putdeksels

Strooizout is slecht voor planten en dieren, stelt GroenLinks in het pleidooi voor alternatieve gladheidbestrijding. Het zout spoelt weg in bermen en vervuilt het grondwater. Sommige dieren, zoals kikkers, kunnen slecht tegen een zoute habitat en gaan dood. Hetzelfde geldt voor bomen, die door het strooizout verzwakken en daardoor vatbaar zijn voor schimmels. Ook zorgt het zout voor roestvorming aan prullenbakken en putdeksels.

Leidingensysteem in het wegdek

Onduidelijk is nog hoe een proef met rioolwater eruit komt te zien. Bij grondwater – gemiddeld 11 tot 15 graden - wordt gebruik gemaakt van een leidingensysteem in het wegdek. In het Overijsselse Heino ligt al een stukje fietspad dat niet kan bevriezen doordat er grondwater door buizen in het wegdek wordt gepompt. En Shell in Pernis heeft op die manier ook een wegdek verwarmd. ‘Hoe je dat met rioolwater wilt oplossen, is het college nu aan het onderzoeken’, zegt Bokhove.

Geld besparen

Het vergt een investering, maar daarna kan de gemeente flink geld besparen op het uitrijden van strooizout, meent GroenLinks. De partij denkt ook aan besparingen voor het vervangen van zieke bomen die verzwakken door strooizout, of aan straatmeubilair dat niet langer wegroest door zoutcorrosie.

Reacties: 2

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

P.Pluim
Dus je mag wel op straat plassen!!!
gerrie
Op straat plassen in ook goed tegen het onkruid. Twee vliegen in 1 klap.
Advertentie