Advertentie
digitaal / Nieuws

Datalek rijksoverheid: stukken niet ‘gestript’

Namen en functies van ambtenaren die aan beslisnota’s of kamerstukken werkten, bleven zichtbaar.

11 april 2025
Symbolen van bestanden boven een computer
Shutterstock

Bij een datalek bij de rijksoverheid zijn namen en functies van ambtenaren die aan beslisnota’s of kamerstukken hebben gewerkt, per ongeluk zichtbaar gebleven. Het gaat om de zogeheten metadata van de stukken, die normaal gesproken worden ‘gestript’ voordat documenten online verschijnen. Dat bevestigt het ministerie van BZK.

Manager Sociaal Domein

Gemeente hellendoorn
Manager Sociaal Domein

Projectleider Openbare Ruimte

JS Consultancy
Projectleider Openbare Ruimte

Melding gedaan

‘Nederlandse ministeries getroffen door groot datalek’, bracht radiozender BNR op donderdag 10 april. Wat het datalek precies inhield, was op dat moment nog onbekend, maar er was melding gedaan van het lek bij de Autoriteit Persoonsgegevens. ‘Een datalek moet je melden bij de Autoriteit Persoonsgegevens als er kans is op ernstige, nadelige gevolgen, dus er moet echt wel iets aan de hand zijn,’ aldus de verslaggever in de uitzending.

Het zou om het ministerie van Binnenlands Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK), het ministerie van Economische Zaken en het ministerie van Klimaat en Groene Groei. De situatie, de omvang van het lek en de impact worden onderzocht, laten de ministeries weten.

Metadata niet verwijderd

Bij het uploaden van documenten naar rijksoverheid.nl zou een fout zijn gemaakt, beschrijft een techredacteur van het NOS Journaal op LinkedIn. Een document bevat metadata, namen en functies van de ambtenaren die aan beslisnota’s of kamerstukken hebben meegewerkt. Die worden normaal gesproken verwijderd voor het uploaden. Dat gebeurde niet. Dat kán ernstige gevolgen hebben, bijvoorbeeld als een ambtenaar over gevoelige zaken schrijft.

Waarom het misging met het ‘strippen’ van de documenten is onbekend. Het kan gaan om een menselijke fout. Het ministerie van BZK laat weten dat de gebruikelijke datalekprocedure wordt doorlopen. Daarbij hoort een melding bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Dat zegt op zich nog niet zo veel: een verkeerd geadresseerde brief is ook meldenswaardig. ‘Zoals bij elk privacy issue heeft dit onze volle aandacht,’ aldus een woordvoerder van het ministerie.

Plaats als eerste een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Advertentie